Giant Manufacturing Co. Ltd. (معمولاً با نام Giant شناخته می شود) یک تولید کننده دوچرخه تایوانی است که به عنوان بزرگترین طراح و سازنده دوچرخه در جهان شناخته می شود. جاینت دارای تاسیسات تولیدی در تایوان، هلند، چین و مجارستان است.

دوچرخه جاینت

تاریخچه

جاینت در سال 1972 در داجیا، شهرستان تایچونگ در تایوان (اکنون بخشی از شهر تایچونگ) توسط پادشاه لیو و چند تن از دوستانش تاسیس شد.  یک پیشرفت بزرگ در سال 1977 زمانی که مدیر اجرایی جاینت، تونی لو، با شوین مذاکره کرد، ایجاد شد. برای شروع تولید دوچرخه به عنوان یک OEM، تولید دوچرخه به طور انحصاری با نام های تجاری دیگر به عنوان یک برچسب خصوصی به فروش می رسد. با افزایش فروش دوچرخه در ایالات متحده، و پس از اعتصاب کارگران کارخانه Schwinn در شیکاگو در سال 1980، Giant به یک تامین کننده کلیدی تبدیل شد و تا اواسط دهه 1980 بیش از دو سوم دوچرخه های Schwinn را تولید کرد که 75٪ از فروش Giant را تشکیل می داد. . هنگامی که شوین تصمیم گرفت منبع جدیدی پیدا کند و در سال 1987 قراردادی با شرکت دوچرخه چین برای تولید دوچرخه در شنژن امضا کرد، جاینت، تحت ریاست بیل آستین (معاون بازاریابی سابق در Schwinn)، برند دوچرخه های خود را برای رقابت تأسیس کرد. در محدوده قیمت 200 دلار و بالاتر که به سرعت در حال گسترش است. در سال 1984، جاینت یک سرمایه گذاری مشترک به نام "اروپا غول پیکر" را با آندریس گااسترا از تولید کننده دوچرخه هلندی کوگا-میاتا راه اندازی کرد. در سال 1992، Gaastra سهام خود را پس گرفت و Giant سهامدار کامل Giant Europe شد.

تا سال 2018، جاینت در بیش از 50 کشور، در بیش از 12000 فروشگاه خرده فروشی فروش داشت. مجموع فروش سالانه آن در سال 2017 به 6.6 میلیون دوچرخه با درآمد 1.9 میلیارد دلار رسید.

بیشتر کالاهای آن به مقصد اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن و تایوان است.

پاندمی کووید 19

با همه‌گیری ویروس کرونا، تقاضا برای دوچرخه‌های جاینت به شدت افزایش یافته است. تولید دوچرخه در تایوان به شدت افزایش یافت که ناشی از تقاضای جهانی ناشی از ترس از ابتلا به ویروس کرونا در اتوبوس‌ها و قطارهای شلوغ در اروپا یا آمریکا یا نیاز به فعالیت‌های خارج از منزل پس از هفته‌ها حبس بود. با این افزایش تقاضا، جاینت قصد دارد یک کارخانه بزرگ جدید در اتحادیه اروپا بسازد. علاوه بر این، این شرکت در حال انتقال کارخانه ها از چین به تایوان است.

تأثیر COVID-19 بر صنعت دوچرخه با افزایش 55 درصدی درآمد Giant در سه ماهه اول سال 2021 مشهود است. دوچرخه های الکترونیکی 30 درصد از فروش را به خود اختصاص داده اند.

برندهای فرعی و زیرمجموعه ها

در سال 1996، Giant بخش Mosh BMX خود را با کمک بنیانگذار Redline Bicycles، Linn Kastan و مسابقه‌دهنده Jason Richardson تأسیس کرد. Mosh دوچرخه‌ها و قطعات BMX را تولید می‌کرد و همچنین یک تیم مسابقه حرفه‌ای BMX را مدیریت می‌کرد.

در سال 2002 جاینت قرارداد سه ساله حمایت مالی با Satellite Sports Group (شرکتی که در آن زمان نمایشگاه هوایی سابق GT را مدیریت می کرد) امضا کرد تا شروع به تولید دوچرخه های با مارک غول پیکر برای تقویت برچسب جاینت کند.

این دوچرخه‌ها بین 150 تا 350 دلار قیمت داشتند، که شکاف قیمتی سطح ورودی باز را پر می‌کرد که دوچرخه‌های رده بالا با برچسب Mosh آنها نمی‌توانستند. غول دوچرخه‌هایی را با نام Mosh می‌ساخت تا اینکه در سال 2003 تمام قطعات مخصوص شیرین کاری‌های سطح بالا را به عنوان قطعات Mosh برچسب‌گذاری کرد. قطعات به طور جداگانه و همچنین بر روی دوچرخه های با برچسب غول پیکر BMX فروخته شد.[10] در سال 2008، موش منحل شد.

در سال 2008 جاینت زیر نام تجاری Liv/Giant را با محصولاتی که به طور انحصاری بر بازار دوچرخه سواری زنان متمرکز شده بود راه اندازی کرد.


دوچرخه های تیم زنان Liv Racing AGR

در سال 2014، برند فرعی Liv/Giant به Liv تغییر نام داد. نام تجاری مجدد به منظور متمایز کردن بیشتر محصولات برند Liv با محصولات غول پیکر موجود بود و مفهوم "طراحی شده توسط زنان برای زنان" را به اشتراک می گذاشت. تمام محصولات Liv از ابتدا طراحی شده اند، از جمله هندسه قاب، چیدمان کربن و از قالب ها و طرح های جداگانه ای استفاده می کنند که آن را از محصولات برند جاینت جدا می کند. به عنوان بخشی از تغییر نام تجاری، فروشگاه های اختصاصی Liv و مناطق Liv در اکثر خرده فروشان غول پیکر معرفی شدند.

در سال 2015، جاینت از راه اندازی جهانی دوچرخه های سبک زندگی برند Momentum خود خبر داد. دو مدل اول، iNeed Street و iWant Park، دارای ARP 425 دلار آمریکا بودند و در مقایسه با دوچرخه‌های جاده‌ای و کوهستانی گران‌تر جاینت، جمعیتی جوان‌تر و شهری‌تر را هدف گرفتند.

در جولای 2019، جاینت CADEX را راه‌اندازی کرد، که قبلاً نام دوچرخه فیبر کربنی تولید انبوه آنها بود که در سال 1987 راه‌اندازی شد، به عنوان خط تولید قطعات دوچرخه، چرخ‌ها، لاستیک‌ها و کیت‌های تکمیلی.[17] قبل از راه‌اندازی رسمی این برند، تیم‌های UCI WorldTeam که توسط Giant (تیم Sunweb در سال 2018، و CCC Pro Team در سال 2019) حمایت می‌شوند، با قطعاتی با نام #Overachieve دیده می‌شدند که Giant می‌گوید نمونه‌های اولیه قطعات CADEX آزمایش‌شده در مسابقه بودند.

فن آوری ها و نوآوری ها

در سال 1987، جاینت دوچرخه جاده ای فیبر کربنی CADEX را معرفی کرد. جاینت اولین دوچرخه‌سازی بود که طراحی به کمک کامپیوتر و تکنیک‌های تولید حجمی را برای تولید دوچرخه‌های جاده کربنی به کار برد.

در سال 1995، جاینت اولین دوچرخه جاده ای را با لوله بالایی شیبدار طراحی کرد که دارای یک مثلث عقب کوچکتر بود. گفته می‌شود که پیکربندی محکم‌تر زنجیره‌ای-صندلی به طور ذاتی سفت‌تر از طراحی قاب معمولی‌تر است، و به دلیل استفاده از مواد کمتر، طراحی جاده فشرده نیز سبک‌تر است.

با واکنش‌پذیری بیشتر در پیچ‌ها و شتاب بهبود یافته، و همچنین آیرودینامیک بهبود یافته، طراحی جاینت تا حد زیادی مورد تقلید قرار گرفت.

تا سال 1998، جاینت با مایک باروز، طراحی مسابقه را توسط تیم حرفه ای ONCE اصلاح کرد. این تنها پس از مقاومت اولیه اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سوار و اصلاحات بعدی در مقررات آن بود تا دوچرخه‌هایی با لوله بالایی شیبدار مجاز شوند.

قاب های جاده های غول پیکر در ابتدا از آلیاژ آلومینیوم 6061 (ALUXX) ساخته شده بودند و همچنین با چنگال های تیغه ای و پایه های صندلی برای کاهش مقاومت هوا مشخص می شدند. قاب‌ها در سه اندازه (کوچک، متوسط ​​و بزرگ) عرضه شدند که سواران از طریق استفاده از ساقه‌ها و پایه‌های صندلی با طول‌های مختلف تعبیه شدند. تا سال 2018، قاب های جاده غول پیکر در شش اندازه (X-Small، Small، Medium، Medium/Large، Large و X-Large) در دسترس بودند.


جان دگنکلب سوار غول آلپسین


در سال 2003، قاب Total Compact Road (TCR) در ساخت فیبر کربن ارائه شد و به عنوان محدوده TCR Composite به بازار عرضه شد. در سال 2006، جاینت یک قاب فیبر کربن با درجه بالاتر را اضافه کرد که به عنوان قاب TCR Advanced به بازار عرضه شد، که با یک پایه صندلی یکپارچه (ISP) مشخص می شد. این فریم ها به ویژه در تور دو فرانس توسط تیم حرفه ای T-Mobile مسابقه داده شدند. با استفاده از این طرح، میله صندلی روی قاب جدید باید دقیقاً توسط یک فروشنده غول‌پیکر آموزش‌دیده بریده شود تا به مالک آن برسد. فریم‌های TCR Advanced SL با ISP به رقابت بین‌المللی ادامه دادند، به ویژه توسط تیم Rabobank (2009-2013)، تیم Giant-Shimano (2014)، Giant-Alpecin (2015-2016) و تیم Sunweb (2017-2018).

از نظر نوآوری های دیگر، جاینت همچنین سیستم تعلیق Maestro خود را در سال 2006 معرفی کرد. به گفته جاینت، Maestro Suspension برای انتقال نیروی کارآمد در سیستم تعلیق عقب طراحی شده است. Maestro از چهار نقطه محوری و دو اتصال برای ایجاد یک نقطه محوری شناور استفاده می کند که برای کاهش پدال طراحی شده است و چرخ عقب را قادر می سازد به صورت عمودی حرکت کند.

از سال 2020، Giant دوچرخه های خود را بر اساس کاربر دسته بندی می کند:

جاده
جاده و شهری
آفرود و کوهستان
دوچرخه های الکترونیکی
جوانان و کودکان

در هر سطح چندین کاربرد مانند مسابقه، استقامت، شهر و غیره وجود دارد.

در اواخر سال 2016، جاینت دوچرخه الکترونیکی Road-E+ را معرفی کرد که دارای ویژگی های زیر است:

سیستم درایو HCT (فناوری دوچرخه‌سواری هیبریدی).
موتور 500 وات 80 نیوتن متر یاماها وسط درایو
باتری قاب یکپارچه EnergyPack 400Wh یا 500Wh
فناوری 4 سنسور پدال پلاس
صفحه نمایش و صفحه کنترل RideControl[20] با ادغام بلوتوث.
دوچرخه های الکترونیکی اخیراً به یک نوع دوچرخه محبوب تبدیل شده اند. آنها در حال حاضر در بسیاری از پیشنهادات مختلف، درست مانند پیشنهادات جاینت با دوچرخه های معمولی خود عرضه می شوند.

سه نوع اصلی به دسته‌هایی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

دوچرخه‌های جاده‌ای برقی، دوچرخه‌های کوهستانی الکتریکی، دوچرخه‌های ماجراجویی الکتریکی.

حمایت های مالی

اولین تلاش جاینت در دوچرخه‌سواری جاده‌ای حرفه‌ای با تیم منحله اسپانیایی ONCE به کارگردانی Manolo Saiz با استفاده از فریم‌های غول‌پیکر TCR در اندازه‌های سفارشی برای هر سوارکار بود. لوران جالابرت یکی از برجسته ترین دوچرخه سواران تیم ONCE بود.

جاینت در حال حاضر اسپانسر تعدادی از تیم های دوچرخه سواری و همچنین ورزشکاران انفرادی است.


دوچرخه مسابقه ای غول پیکر TCR های تیم Sunweb.
در دوچرخه‌سواری جاده‌ای، جاینت به‌عنوان تامین‌کننده دوچرخه UCI WorldTeam Sunweb (هم مردان و هم زنان)، که در بالاترین سطح دوچرخه‌سواری جاده‌ای رقابت می‌کند، دستاوردهای متعددی را جشن گرفت. زمانی که تیم‌های مردانه و زنانه در مسابقات قهرمانی جهانی UCI 2017 در برگن، نروژ، مسابقات تایم تریل تیمی را بردند، بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. سوارکاران قابل توجه عبارتند از: Tom Dumoulin، برنده پیراهن صورتی در Giro d'Italia 2017. وارن بارگویل، برنده پیراهن خال خالی در تور دو فرانس 2017 و مایکل ماتیوس، برنده پیراهن سبز در تور دو فرانس 2017.

در سال 2019، Giant حمایت مالی را از تیم Sunweb به تیم CCC Pro تغییر داد.

جاینت همچنین اسپانسر بسیاری از تیم‌ها و ورزشکارانی است که از حرفه‌ای‌های سابق گرفته تا قهرمانان فعلی جهان را شامل می‌شوند.


کریستین بلومنفلت المپیک 2016 ریو
کریستین بلومنفلت مسلماً محبوب ترین ورزشکار اسپانسر جاینت است، زیرا در حال حاضر یکی از بهترین ورزشکاران سه گانه جهان است. او اخیراً در تابستان امسال در توکیو مدال طلای المپیک را به دست آورد و همچنین رکوردهای 70.3 و 140.6 را در اختیار دارد.

هکتور لئوناردو پائز یکی دیگر از ورزشکاران شناخته شده حمایت شده است، زیرا او قهرمان قبلی دوچرخه سواری کوهستان XC قهرمان جهان است.

رهسان بهاتی 10 بار قهرمان جاده ملی ایالات متحده و همچنین بنیانگذار بنیاد بهاتی است که برای ایجاد جوامع قوی با ارائه دوچرخه به جوانان کم خدمت کار می کند.

برخی از تیم هایی که Giant حامی مالی آنها می شود عبارتند از: تیم کارخانه آفرود غول پیکر، روباه سیاه و تیم اونیکس.[23] Team Onyx یک تیم مسابقه‌ای اکسپدیشن تمام سیاه‌پوستان است که در نمایش سخت‌ترین مسابقه جهان در حالی که در یک چالش زیست‌محیطی شرکت می‌کنند، ظاهر شده‌اند.

در سال 2022 جاینت با Team BikeExchange وارد یک حمایت مالی شد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما به دیگران نمایش داده نمیشود*

تاکنون دیدگاهی در مورد این مطلب ثبت نشده است!